Başlıkları göster

önemli bir alandır.
bu alanda dikkat edilmesi gereken bazı şeyler vardır.
çocukla adli görüşme yaparken çocuğun yaşına ve bilişsel psikolojik fiziksel gelişim düzeyine önem gösterilmelidir. adli görüşme yapmadan tüm bilinenler üzerinden çocukla ilgili bir taslak oluşturulmalıdır. kişi 11 yaşından küçükse soyut düşünemeyeceği için konuşmayı yapılandırırken buna uygun komplike olmayan basit , anlaşılır, çocuk merkezli bir iletişim kurulmalıdır. görüşmeye başlamadan önce nasıl ilerleyeceği hakkında planlama yapmak karşıdaki kişinin revictimize olmaması için gereklidir.
ve yine çocuğun gelişim düzeyine uygun bir iletişimle adli görüşme sürdürülmelidir. bu iletişim içerisinde çocuk yönlendirilmemelidir. çocuğun yönlendirilmemesi için oluşturulacak soru tipi de açık uçlu mu kapalı uçlu mu olduğu doğru bir şekilde belirlenmelidir. kapalı uçlu sorulara verilecek cevap neticesinde konuşmanın nasıl yönleneceği de önemlidir. gereksiz soru kullanmak karşımızdaki çocuğun vaktini almamıza neden olur. aynı zamanda konuşmanın akıcılığına zarar verir.
görüşmenin başından direkt olarak konuya girmeden önce kendimizi tanıtmamız amacımızdan bahsetmemiz, kayıt altına alınacak bir süreçse neden kayıt altına alınacağından basit bir dille bahsedilmelidir.
iletişim sürdürülürken dikkat edilecek bir çok iletişim ögesi bulunur. Bunlardan birisi beden dilidir. beden dilimiz endişe verici olmamalıdır, karşıdaki kişiyi dinlediğimiz ve ilgilendiğimiz hissetirilmelidir. karşıdaki kişinin duygusuna oldukça zıt bir yüz ifadesi takınılmamalıdır.yani karşıdaki kişi mutsuzsa mutlu, mutluysa da mutsuz olmamamız önemlidir. sessizlik doğru bir şekilde kullanılmalıdır. sessizliği bozmak için gereksizce konuşmak da uygunsuz olur. sessizliğin doğru bir şekilde kullanması süreç için yararlı olabilir.

19.05.2017 17:32

21.05.2017 23:03