Başlıkları göster

salat. yüce yaratıcıya beden ile daha yoğun hislerle yakarış. prefrontal kortex`i geliştirdiğini okumuştum sanırım.

31.08.2012 14:55
43 - Ey Meryem! Rabbine divan dur ve secdeye kapan ve rükuedenlerle beraber rüku et" demişlerdi.
(bkz: ali imran suresi 43)

10.09.2012 00:12
kuranda namaz şeklinde arama yapıldığı taktirde karşımıza çıkabilecek olan hükümlerdir. bu hükümlerden insanlar ne anlıyorsa artık...
( http://alimallah.net/kuranda+namaz.html )
belli başlı kuran`da namaz kılınmasıyla alakalı ayetleri vermek gerektir
öncelikle namazı kim kılmak istemezmiş sorusunu cevaplayan ayet şöyledir:
2:45 - bir de sabırla, namazla yardım isteyin. Şüphesiz bu, (allah`a) saygılı olanlardan başkasına ağır gelir.

kimler namaz kılarmış?

4:162 - fakat onlardan ilimde derinleşmiş olanlar ve iman edenler, sana indirilene ve senden önce indirilenlere iman ederler. onlar, namazı kılan, zekatı veren, allah`a ve ahiret gününe iman edenlerdir. İşte onlara büyük bir mükafat vereceğiz.

kafirlerin namaza bakış açısı nasılmış?
5:58 - namaza çağırdığınız zaman, onu alay ve eğlence konusu yaparlar. bu onların, akıllarını kullanmayan bir toplum olmalarından dolayıdır.

namaz ne için kılınırmış?
20:14 - Şüphesiz ben allah`ım, benden başka hiçbir ilâh yoktur. onun için bana kulluk et ve beni anmak için namaz kıl.

namaza devam edenler nasıl övülürler kuran`da?
24:37 - birtakım insanlar (allahı tesbih ederler) ki, ne ticaret ne de alış veriş onları allah`ı anmaktan, namaz kılmaktan ve zekat vermekten alıkoymaz. onlar, kalplerin ve gözlerin allak bullak olduğu bir günden korkarlar.


29.04.2013 02:01

11.07.2013 23:12
bir vakit kaybı asla olmayan, huşu ve huzur sağlayan ibadet.

11.07.2013 23:13
islamın 5 şartından biri olarak geleneksel olarak tanımlanan ama bu indirgeme yetersiz bir indirgemedir bana kalırsa. 6000 küsür ayetten 5 madde çıkartıp yeterli olarak sunmak...

11.07.2013 23:15
rekat sayısı kuranda belirli olmayan ibadet.

18.10.2013 16:32
Motor Nöronlarının Uyarılması Kısa Süreli Hafızayı Etkiliyor

Motor nöronları çok aktif insanların nöron aktivitesi düşük insanlardan daha iyi hafızaya sahip olduğu ortaya çıktı. Basel Üniversitesi araştırmacılarının yaptığı son çalışmaya göre motor nöronlarının etkinliğiyle hafıza arasında bir bağlantı olduğu keşfedildi.
Kısa dönem hafıza, bir diğer adıyla çalışma hafızası, öğrendiğimiz bilgilerin 15-30 sn. tutulduğu hafıza türüdür. Buraya kaydedilen bilgiler tekrar edilmezse ve uzun dönem hafızaya aktarılmazsa unutulur. Örneğin, bir arkadaşınız size telefon numarasını verdiğinde bu kısa dönem hafızada saklanır. Eğer numarasını veren kişi hoşlandığınız kişiyse durum değişebilir tabi Hayvanlarda yapılan araştırmaların sonucunda kısa süreli hafızanın prefrontal kortekstin uyarılmasına bağlı olduğu ortaya çıktı. Motor nöronlarının hemen karşısında bulunan prefrontal korteks karar verme, üst düzey düşünme gibi konularda özelleşmiş beyin kabuğunun ön kısmında bulunan bir parçasıdır. Motor nöronlarının aktivitesi hafızadan ayrı olarak diğer kortikal bölgelerin uyarılmasını da etkiliyor.
Motor nöronlarının uyarılması transkraniyal manyetik uyarım tekniği kullanılarak gerçekleştiriliyor. Kısaca açıklamak gerekirse, beynin uyarılması istenen bölgesine bir bobin yaklaştırılıyor. Bobine elektrik akımı verildiğinde oluşan elektromanyetik etki nöronlarının uyarılmasına yol açıyor. Resimde transkraniyal manyetik uyarım cihazının örnek bir resmini görüyorsunuz. Araştırmada elektromanyetik sinyaller yavaşça arttırılarak motor nöronlar uyarıldı. 188 kişi arasından yüksek motor nöron aktivitesine sahip bireylerin kısa süreli hafıza performansının diğerlerinden daha iyi olduğu görüldü.
Elde edilen bulgular motor nöronların uyarılmasının bilişsel süreçler için önemini daha iyi gösteriyor. Bu sonuçları klinik uygulamalarda da kullanabiliriz. Özellikle kısa süreli hafıza sorunları yaşayan insanlar için bu araştırma çok büyük önem taşıyor. Araştırmanın bir sonraki aşamasında uzmanlar nöral uyarım ve hafıza arasında moleküler seviyedeki ilişkiyi çalışmayı planlıyorlar.
Ali Çağlayan Taybaş
Kaynaklar
http://web.mit.edu/newsoffice/2013/discovering-hippocampal-connections.html
Cognitive Psychology and Cognitive Neuroscience, Wikibooks contributors
http://en.wikipedia.org/wiki/Prefrontal_cortex

21.04.2014 18:07
bazı araştırmalara göre beraber dans etmek canlılarda birliktelik meydana getiriyor.
(https://www.newscientist.com/article/mg22430000.300-born-to-dance-the-animals-with-natural-rhythm/)
aynı bağlamda beraber hareket etme kapsamında namaz da bir çeşit dans olarak addedilebilir topluluk içinde yapıldığında.

(italik: cuma namazı)

14.12.2015 12:17