Başlıkları göster

kağıttan ya da metalden yapılan, sadece üzerindeki yazı ve sembollerinden değeri ayırt edebilen bir nesne. bununla bir şeyi (hizmet, mal vs..) sembollerdeki değerine göre takas ediyorsunuz. mesela üstünde 20 yazan bir türk parasıyla bir adet iskender alabiliyorsunuz. üstünde 10 yazsa alamazdınız. bu paraların üstünde bir de seri numarası bulunuyor. ama banka haricinde kimse kolay kolay bakmaz bunlara. gerçeğine en çok benzeyen parayı basanlar, bu kağıtla ya da metalle neler yapabilir tahmin edin.

ha bir de bunların değeri sürekli değişkenlik gösterir. genelde zaman geçtikçe değeri düşer. sebebi enflasyon'dur. mesela 10 sene önce 0.25 birim parayla su alabiliyorken, bugün 1 birim parayla bunu alıyoruz. paranın değeri düştüğü için fiyatı artmış oldu. o yüzden kazandığınız bir parayı biriktirecekseniz bunu altına dönüştürün. yoksa her geçe gün bir kaç birim paranız çöpe gitmiş olur.

bu arada para nedir hakkında güzel bir belgesel var. izlemek isteyenler için altyazılı olarak: https://vimeo.com/146165460

08.07.2017 02:55 ~ 02:59