Başlıkları göster

bir programlama dilidir pascal.

07.09.2012 12:17
bazi universitelerin endüstri muhendisligi bolumlerinde zorunlu olarak verilen programlama dilidir bir cok universite c`yi tercih etmelerine ragmen nedeni anlasilmayan bir bicimde ogretilmektedir, ornek olarak dau.

07.09.2012 12:21
Programlara Açıklama Eklenmesi


Program yazımı sırasında kodlarımıza çok sık ekleme ve çıkarmalar yaparız bunlar bazen programları içinden çıkılmaz hale getirebilir, bunu engellemek için Pascalda programlara açıklama satırları ekleyebilirsiniz. Açıklama satırları eklemeniz ileride programda yaptığınız değişiklikleri ve program akışını kolayca hatırlamanızı ve programınızı inceleyen diğer kişilerin programı kolayca anlamalarını sağlayacaktır.

Pascalda açıklama satırı yazımı için {,} sembolleri veya (*,*) ikilileri kullanılır bunlar açıklamanın nerede başlayıp nerede bittiklerini belirtir. Programın derlenmesi esnasında bu satırlar derleyici tarafından gözardı edilir, yani derlenmiş kodda açıklama satırları yer almaz. Açıklamalar birinci tipte { ile başlar } ile biter. İkinci tipte ise (* ile başlar ve *) ile biter.

Programlarınızda açıklama satırlarına sıkça yer vermeniz hem sizin hem de programı inceleyen diğer kişilerin programı rahat anlamalarını sağlayacaktır.
Örnek:
Var
sayi:integer;
{sayi değişkeni kaç kişinin adını gireceğimizi saymak için kullanıldı. Bu bir açıklama satırıdır ve derleyici tarafından gözardı edilir}
adi:string[20];
(* Bu da bir açıklama satırıdır ve bu satır da derleyici tarafından gözardı edilir*)

Pascalda değişken tanımlamalarının ve kod satırlarının sonuna noktalı virgül geldiği halde açıklama satırlarının sonuna noktalı virgül gelmediğine özellikle dikkat edin.
ayrıca:
(bkz: pascal üçgeni)

07.09.2012 12:23
pascal (Pa)
Definition
the SI unit of pressure

28.03.2018 10:07