Başlıkları göster


PHP 1994 yılında Rasmus Lerdorf tarafından web sunucusuna koyduğu özgeçmişinin kaç kişi tarafından okunduğunu izlemek için geliştirmeye başlanmıştır. İlk başta bu versyonlar halka açık olmamakla birlikte 1995 yılında Personal Home Page Tools adı altında diğer insanların kullanımına açık hale getirilmiştir. O yıllarda içerisinde çok basit bir iki makroyu anlayabilen ufak bir derleme motoru kişisel sayfalarda kullanılmaya alışık olunan bazi gereçleri bulunduran , misafir defteri , sayaç vb uygulamaları barındıran bir araçtı. 1995 yılında derleme motoru tekrar yazılarak adına PHP/FI V2 denildi ve bu sürüm Rasmus tarafından yazılan ve HTML form bilgilerini işleyebilen bir yapıya sahipti buna mySQL desteğinide ekleyince PHP/FI tam anlamıyla doğmuş oldu. Bir çok kişinin desteği ve kendi yazdıkları kodları paylaşmaları sonucu çok hızlı bir şekilde gelişti ve 1997 de Zeev Suraski ve Andi Gutmans tarafından tamamen yeniden yazılan derleme motoru PHP V3 için bir taban oluşturdu. Bundan yaklaşık bir iki ay önce PHP V4 çıktı ve bu sürümde PHP V3 gibi sıfırdan yeniden yazıldı.

PHP Nedir?

Platformdan bağımsız (Windows,Linux, Etc.) çalışabilen sunucu taraflı, Html gömülü betik dilidir. Perl, C/C++ tipinde script dilidir. Bu dillere aşina olanlar ve herhangi bir programlama dilini bilenler PHP yi fazla vakit kaybetmeden öğrenebilirler.
Oracle, Adabas D, Sybase, FilePro, mSQL, Velocis, mySQL, Informix, Solid,dBase, ODBD Unix dbm ve PostgreSQL veritabanlarıyla güvenli iletişim kurabilir ve IMAP, SNMP, NNTP , POP3 , HTTP servislerine bağlantı kurabilmektedir.
Platform olarak "Linux & Apache & mySQL" kullanılması en yaygın ve önerilendir. Siz kendi sisteminizde de sorunsuz kullanabilirsiniz.

11.09.2012 20:49
PHP bir script dilidir. Yani oluşturduğumuz dosyalar düz yazı dosyalarıdır. PHP’ye giriş yapmadan önce eğer HTML bilginiz hiç yoksa, HTML bilen birisine nazaran öğrenmeniz biraz daha zor olacaktır. PHP yazmaya başlamadan önce tavsiyem, HTML’e hakim olmanızdır. Sonrasında HTML kodların arasına rahatlıkla PHP kodları gömebilir ve çalıştırabilirsiniz.

HTML mevzusunu geçtikten sonra, ilk olarak PHP yazım kuralları ile başlayacak olursak; PHP kodlar (?php ?) etiketleri veya daha kısa haliyle (? ?) etiketleri* arasına yazılmaktadır.

Şimdi ilk deneme olarak herhangi bir metin editörünü açalım.

1
2
3
(?PHP
echo Merhaba Dünya;
?)
Üstteki kodu yazıp, deneme.php olarak kaydedelim. Dosyayı web tarayıcımızda görüntülediğimizde ekranda Merhaba Dünya yazısı çıkacaktır.
Kodu biraz açıklayalım; echo komutu ekrana herhangi bir yazıyı yazdırmak amaçlı kullanılır. Bu komut kullanılırken yazının başına ve sonuna mutlaka tırnak işaretleri konulmalı ve noktalı virgül ile kod sonlandırılmalıdır. PHP’de bütün kodlar mutlaka noktalı virgül ile sonlandırılır. Yukardaki örnek kodumuzda tek tırnak kullanmayı tercih ettik fakat onların yerine çift tırnak kullansaydık da herhangi bir hata ile karşılaşmayacaktır. Tek ve çift tırnak işaretleri arasında bazı farklar vardır. Bu farklara ilerleyen yazılarımızda değineceğiz.

25.05.2013 22:42

25.05.2013 22:46
sabit tanımlamada $ işareti kullanılmaz.(define)

15.08.2013 17:44

18.08.2013 00:00

19.08.2013 22:41

19.08.2013 22:47
(bkz: php loops)

05.10.2017 20:58
PHP
Definition
a server-side scripting language designed for web development but also used as a general-purpose programming language
Other
A widely used, general-purpose scripting language embedded into the HTML source document and used to

02.02.2018 22:46