Başlıkları göster
user background
profile image

admin

Birinci Nesil

0

Bugün

0

Bu Hafta

38,170

Toplam Entry

 • Rozetler
 • Beşinci Yıl Kulübü

  En az 5 yıldır üye

 • Yazar

  Yazar olmaya hak kazanmış

 • Kıdemli

  En az 250 entry girmiş

 • Uzman

  En az 100 entry girmiş

 • Tecrübeli

  En az 25 entry girmiş

 • Moderatör

  Sözlüğün içerik yöneticisi

 • Bonkör

  Sözlüğe bağış yapmış

 • AR-GE

  Sözlük, fikirleriyle geliştirilmiş

renk

üremeyi, biyolojiyi herşeyi algılamamızı etkileyen varoluşsal gerçek.
(bkz: perception)

15.07.2017 16:18

dual

(bkz: duality)

15.07.2017 15:56

uyku nedir sorunsalı

biyokimya ile az çok açıklanabilecek sorunsal.

15.07.2017 15:55

antarktika

yaşanılası süper ülke.

15.07.2017 15:54

çince

https://v2.alimallah.com/categories/chinese-turkish-english
adresinden öğrenilebilecek dil.

26.06.2017 21:11

ielts writing

https://v2.alimallah.com/categories/ielts-writing-exercises adresinden girilebilecek alimallah çalışmalarına ulaşılabilir.
ielts grafik çalışmaları falan içermekte.

21.06.2017 00:26

kehf suresi 24

allah dilerse yapacağım de. bu böyle olacak deme şeklinde ifade edilen ayet.
bazı kriminoloji teorilerine göreyse suçun kaynağı kişinin engellenmeye uğramasıdır.
allah dilerse yapacağım diyen bir kimsenin ise istediği şey allah'a bağlı olacağı için suça daha az eğilim göstermesi de olasıdır.

20.06.2017 19:47

bakara suresi 11

bazı teröristlerin aslında istediklerini düzen getirmek olarak ifade etmesiyle de benzeşen ayet.

13.06.2017 19:22

fasting

oruç tutmak.

07.06.2017 22:39

oruç

(bkz: fasting)

07.06.2017 22:38

ramazan

bir erkek ismi.
(bkz: ramazan ayı.)

07.06.2017 22:38 ~ 22:38

message bomb

geleceğe mesaj gönderme temalı site.

07.06.2017 22:37

dua

üstün bir yaratıcıdan dilekte bulunma eylemi.
evrenseldir ve insan psikolojisiyle derinden bağlantılıdır. kuranda da bir çok yerde buna değinilir.

07.06.2017 22:33

enam suresi 2

en net çevirilerinden biri edip yükselin çevirisidir:Edip Yüksel : O ki sizi balçıktan yarattı ve sonra yaşam süresi belirledi. Belirlenmiş süre O`nun katındadır. Siz ise hâlâ kuşku duyuyorsunuz

06.06.2017 20:48

similarweb

sunduğu verilere göre şu anda alimallah dünyanın en çok tıklanan 500 000 sitesi arasındadır.

06.06.2017 20:19

similarweb

web site istatistiklerini sunan alexadan daha iyi verilere ve analizlere yer veren web sitesi.

06.06.2017 20:18

neolithic

neolithic
Definition
hopelessly outdated

30.05.2017 22:17

oruç tutmayana sözlü saldırı

orucu aç kalmaktan ibaret sananların yaptığı eylem.

30.05.2017 21:17

oruç tutmayana sözlü saldırı

orucun felsefesi hakkında fikri olmayan taklitçi eylemi.

29.05.2017 22:46

kuranda ölülerin gömülmesi

profillemeyle alakalı filmlerde bazen bunun öldürülen kişiye merhametle ilişkilendirildiğini görürüz. seri katiller yaptığında
(criminal minds)
kuranda sözü edilen adam öldürme işleminde de benzer şekilde ölüyü gömmek önerilmektedir.

29.05.2017 22:29

lobbyist

lobbyist
Definition
a person remunerated to persuade (to lobby) politicians

29.05.2017 18:07

persona

persona
Definition
a person's perceived or evident personality

29.05.2017 17:49

seks

insanda da belirli içgüdüsel eğilimlerle şekillenen içgüdümüz.

29.05.2017 17:43

retrodüksiyon

Retrodüksiyon : Pragmatik mantıkçılardan Peirce, indüksiyon ve dedüksiyon dışında üçüncü bir düşünme ya da çıkarım tipi olarak bu yöntemi, bilimsel buluşa özgü mantık olarak ileri sürmüştür. çünkü dedüksiyon yeni bir şey öğretmez, sonuç öncülde örtük olarak vardır. İndüksiyonda ise sonuç yeni bir kavram getirmez. Sınırlı yargımızı evrenin tümüne geneller. Bulunmuş kuramları test
ederler ancak, yeni bir kuram oluşturmazlar. Halbuki retrodüksiyon, gözlemlerimizi, gözlem dışı kalan nesne veya süreçler tasarımlayarak açıklamayı sağlayan bir çıkarım biçimidir.

26.05.2017 11:10

sözlükteki buglar

sahip olmak için deli gibi sözlükte bug aramama neden olmuş başlık.
(bkz: swh)

26.05.2017 11:08

message bomb

http://messagebomb.alimallah.com adresinden ulaşılabilecek site.

21.05.2017 23:09

çocukla forensic interview

çocuk olan kişinin gelişim özelliklerine uygun bir konuşma hazırlanmalıdır. örneğin 11 yaşından küçükse soyut düşünme konusunda iyi olmadığı gerçeği göz önüne alınarak kompleks ifadelerden söz edilmemelidir. ayrıca kişinin sahip olduğu pozisyon da önemlidir. kişinin mağdur mu olup olmadığı yoksa sadece başkasını ilgilendiren bir olay içerisinde mi olup olmadığı gibi bir çok şey önemlidir.

21.05.2017 23:06

çocukla forensic interview

aynı zamanda karşıdaki kişiye fazla yakın olduğumuzu hissettirecek fazla sempati uyandıracak bir üsluptan da kaçınılmalıdır.

21.05.2017 23:04

çocukla forensic interview

burada temelde dikkat edilmesi gereken psikolojik danışma oturumundan farklı olan hedefler vardır. terapötik alliance yaratmaya çalışmaktan ziyade temel amaç var olan olay hakkında en doğru bilgiyi elde edebilmektir. Burada gizlilik açısından da belirli farklılıklar görülür. çünkü kaydedilen ses kaydını başkaları da görecektir. bu ses kaydı nedeniyle gizlilik konusunda yapılacak konuşma da psikolojik danışmaya göre farklıdır. Bu konuşma kendini tanıtmadan sonra doğru kronolojide yapılmalıdır. bunun nedeni de doğru bir şekilde oluşturulan güven ortamına zarar vermeden yapılmalıdır. ayrıca görüşmenin bir kere mi yoksa çok defa mı yapılması gerektiği de çocukla adli görüşmede tartışmalıdır. çocukla fazladan görüşmek çocuğu tekrar travmatize edebilecekken diğer taraftan çocukla çok defa görüşmek aynı zamanda alınacak bilgiyi artırır. diğer taraftan mahkeme açısından bilgi artışı da kaotik bir ortam hazırlayabilir.
çocukla iletişim kurmanın başlangıcında çocukla selamlaşmalı ve sonrasında amacımızdan ve mesleğimizden söz etmeliyiz. sonrasında ise güven ortamı oluşturması beklenen ve çocuğun suçlu olduğu, soruşturulduğu hissini minimuma indirecek bazı sorular çocuğa sorulmalıdır. neler yapmaktan hoşlandığı gibi, olayla alakalı sorulara geçmeden önce aynı zamanda çocukla doğru ortamda doğru şartlar altında konuşulduğundan emin olunmalıdır. çocuk dikkatli bir şekilde dinlenmelidir ama diğer taraftan çocuğun kaygılanmasına asla neden olmamamız gereken bir vücut dili kullanmalıyız. sade ve temiz bir giyinme de karşı tarafta güven ortamının oluşmasına katkı sağlayacaktır. kullandığımız cümleler çocuğun anlayabileceği sadelikte terimlerden uzak olmalıdır.
açık uçlu sorular sorulması da yönlendirilmenin minimuma indirilmesi açısından yararlı olur. olay sorgulanmadan çocuğun kendini anlatmasına izin verilecek şekilde dinlenmelidir. olayın ilk kez dinlenilmesi en önemli noktalardandır çünkü daha önce çocuk ilgili konu hakkında benzer bir durumda bulunduysa karşımıza çıktığında da saf bir anlatım sunmuyor olabilir. hatta kriter bazlı ifade analizinin uygulanması açısından da önemli bir ayrıntıdır bu. çocuğun anlatmayı isteyeceği şeyler kapsamlı bir şekilde söz edilmelidir. ne oldu, nasıl oldu, kim tarafından oldu gibi sorular önemlidir. çocuğa kronoloji hatırlatılırken ise küçük yaşta olduğu unutulmamalıdır. örneğin televizyon dizisine referans verilerek zaman hakkında konuşulması oldukça yararlı olabilir. "tag question" denilen soru tipinden kaçınılmalıdır. eğer bir soru ikinci kez sorulacaksa farklı kelimelerle sorulmalıdır. böyle olmadığı zaman sorguluyormuş havası oluşturulabilir. aynı zamanda sessizlik de doğru bir şekilde kullanılmalıdır. görüşmeyi yürüten kişi sessizliği bozmak için acele etmemelidir. nitekim psikolojik danışmada da sessizlik bir terapötik amaç için kullanılır. burada da sessizlik karşıdaki kişinin doğru kelimeleri sunması için, düşünmesi için bir süreç olarak sunulabilir. beden dilimiz karşımızdaki kişiyi dinlediğimizi göstermelidir. karşıdaki kişinin gözlerine bakma süresi de doğru bir şekilde belirlenmelidir ki bu kültüre göre değişmektedir de.ayrıca karşıdaki kişinin mahrem mesafesine de dikkat edilmelidir. şiddet ve cinsel taciz mağdurlarında bu detay daha önemlidir.
karşımızdaki kişiye yine uygunsuz bir şekilde ten temasında bulunmamız ne kadar iyi niyetli olursa olsun doğru değildir. ses tonumuzu da doğru bir şekilde fazla yükseltmeden kullanmak, karşıdaki kişiyi yargılamadığımız hissettirmek oldukça önemlidir. hatta bu açıdan niçin'li sorulardan kaçınılmalıdır.

21.05.2017 23:03

temaruz

hasta gibi yapmak yalandan. bu işi belirli bir çıkar için yaparlar ve bu çıkarın kendileri de farkındadırlar.
örneğin askerlikten kaçmak için depresyondaymış gibi davranma gibi.

19.05.2017 17:37

çocukla adli görüşme

önemli bir alandır.
bu alanda dikkat edilmesi gereken bazı şeyler vardır.
çocukla adli görüşme yaparken çocuğun yaşına ve bilişsel psikolojik fiziksel gelişim düzeyine önem gösterilmelidir. adli görüşme yapmadan tüm bilinenler üzerinden çocukla ilgili bir taslak oluşturulmalıdır. kişi 11 yaşından küçükse soyut düşünemeyeceği için konuşmayı yapılandırırken buna uygun komplike olmayan basit , anlaşılır, çocuk merkezli bir iletişim kurulmalıdır. görüşmeye başlamadan önce nasıl ilerleyeceği hakkında planlama yapmak karşıdaki kişinin revictimize olmaması için gereklidir.
ve yine çocuğun gelişim düzeyine uygun bir iletişimle adli görüşme sürdürülmelidir. bu iletişim içerisinde çocuk yönlendirilmemelidir. çocuğun yönlendirilmemesi için oluşturulacak soru tipi de açık uçlu mu kapalı uçlu mu olduğu doğru bir şekilde belirlenmelidir. kapalı uçlu sorulara verilecek cevap neticesinde konuşmanın nasıl yönleneceği de önemlidir. gereksiz soru kullanmak karşımızdaki çocuğun vaktini almamıza neden olur. aynı zamanda konuşmanın akıcılığına zarar verir.
görüşmenin başından direkt olarak konuya girmeden önce kendimizi tanıtmamız amacımızdan bahsetmemiz, kayıt altına alınacak bir süreçse neden kayıt altına alınacağından basit bir dille bahsedilmelidir.
iletişim sürdürülürken dikkat edilecek bir çok iletişim ögesi bulunur. Bunlardan birisi beden dilidir. beden dilimiz endişe verici olmamalıdır, karşıdaki kişiyi dinlediğimiz ve ilgilendiğimiz hissetirilmelidir. karşıdaki kişinin duygusuna oldukça zıt bir yüz ifadesi takınılmamalıdır.yani karşıdaki kişi mutsuzsa mutlu, mutluysa da mutsuz olmamamız önemlidir. sessizlik doğru bir şekilde kullanılmalıdır. sessizliği bozmak için gereksizce konuşmak da uygunsuz olur. sessizliğin doğru bir şekilde kullanması süreç için yararlı olabilir.

19.05.2017 17:32

can sıkıntısı giderme yolları

müzik dinlemek

19.05.2017 17:15

wannacry

şu sıralar çok popüler olan yüzbinlerce dolar zararlara neden olabilecek virüs.

19.05.2017 17:15

asg

reislik kontenjanından sözlüğe admin olmuş yazar.

16.05.2017 10:27

tanrı

yaratıcı. insanlar sırt çevirdiğinde size sırtını çevirmeyecek yegane güç sahibi.

16.05.2017 10:18

alimallah arge team

bakınızların olmaması.

16.05.2017 10:18

admin beni onayla

bir serzeniş.

16.05.2017 10:04

unironically

"not ironic one" anlamına gelen sıfat sanırsam ki.

16.05.2017 10:02

alimallah arge team

kayıt olma esnasında müzik olması.

16.05.2017 10:00

satranç

lichess veya chess.com üzerinden online oynanabilen süpersonik oyun.

16.05.2017 10:00

agnostik olup islami sözlükte yazmak

alimallah sözlük ise doğru tercihtir.

16.05.2017 09:59

ekşi sözlük

şu sıralar çok yazar alımıyla bilgi paylaşımı yerine farklı şeylerin peşine düşmüş olan sözlük.

16.05.2017 09:59

deneme

deneme 123

13.05.2017 15:50

dünya nın sonunu getirecek olay

kamer suresi ilk ayetlerinde söz edilen.

13.05.2017 12:42

alimallah arge team

videolar tıklandığında açılabilir bir formata sokulur. her yeni başlık açıldığında direkt gözükmüyor olsa.

13.05.2017 12:37

sözlükteki eksiklikler

anasayfaya kar yağdırma efekti.
swh.

13.05.2017 12:37

alimallah arge team

youtube videolarının açılabilmesi.

12.05.2017 18:21

Daha fazla göster